The Defending Victoria website has been online since 1997. It is updated regularly.
This webpage is just one of 74 on the Defending Victoria website
-
index

  RESEARCHERS PLEASE ACKNOWLEDGE OR CITE REFERENCES FROM THIS WEBSITE

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape   



Victoria's VC Winners (1901--1918)






BOER WAR

Leslie Cecil Maygar, Lieutenant, 5th Victorian Mounted Rifles (Geelhoutboom, Natal, 23 Nov 1901)

James Rogers, Sergeant, South African Constabulary (Thaba 'Nchu, Orange Free State, 15 June 1901) formerly 1st Victorian Mounted Rifle Company and 1st Australian Regiment, 1899.


WW1

Robert Matthew Beatham, Pte, 8th Batt., 2nd Bde., 1st Div (Pozieres, e. Villers-Bretonneux, 9.8.1918)

Frederick Birks, 2nd Lieut, 6th Batt., 2nd Bde, 1st Div (Ypres, Belgium, 20.10.1917)

Albert Chalmers Borella, Lieut, b. Victoria but served with 26 Batt. (Qld) -- (Villers-Bretonneux, 17-18 July 1918)

Maurice Vincent Buckley (alias Gerald Sexton), Sgt, b Hawthorn, deserted Langwarrin Trg Camp 1916; enlisted 13th Batt. (NSW) as Sexton (nr Le Verguier, St. Quentin, 18 Sep. 1918)

Alexander Stewart Burton, Cpl, 7th Batt, 2nd Bde, 1st Div ( Lone Pine, Gallipoli, 9 August 1915)

Percy Herbert Cherry, Capt., b. Drysdale but served with 26th Batt. (Qld) -- (Lagnicourt, France, 26 March 1917)

Thomas Cooke, Pte, b. NZ, 8th Batt., 2nd Bde, 1st Div (Pozieres, France, 24-25 July 1916)

William Thomas Dartnell, b. Collingwood, Temp. Lieut, Royal Fusiliers (Maktau, Brit. East Africa, 3 Sept. 1915)

William Dunstan, Cpl, 7th Batt., 2nd Bde, 1st Div (Lone Pine, Gallipoli, 9 August 1915)

Robert Cuthbert Grieve, Capt., 37th Batt., 10th Bde, 3rd Div (Messines, Belgium, 7 June 1917)

George M. Ingram, Lieut., 24th Batt., 6th Bde, 2nd Div (Montbrehain, France, 5 October 1918)

Albert Jacka, L/Cpl, 14th Batt., 4th Bde, ANZAC (Courtney's Post, Gallipoli, 19-20 May 1915)

William Donovan Joynt, Lieut, 8th Batt., 2nd Bde, 1st Div (Herleville Wood, France, 23 August 1918)

Albert David Lowerson, Sgt, 21st Batt., 6th Bde, 2nd Div (Mont St. Quentin, France, 1 Sept., 1918)

Frank Hubert McNamara, Lieut, No. 1 Squadron AFC, AIF (Tel el Hesi, Palestine, 20 March 1917)

Robert Mactier, Pte, 23rd Batt., 6th Bde, 2nd Div (Mont St. Quentin, France, 1 September 1918)

Rupert Vance Moon, Lieut, 58th Batt., 15th Bde, 5th Div (Bullecourt, France, 12 May 1917)

James Ernest Newland, b. Geelong, Capt., 12th Batt..(Tas etc), , 3rd Bde , 1st Div (Boursies, France, 8 & 15 Apr 1917)

Walter Peeler, L/Cpl, 3rd Pioneer Batt., 3rd Div (Broodseinde, east of Ypres, 4 October 1917)

William Ruthven, Sgt, 22 Batt., 6th Bde, 2nd Div (Ville-sur-Ancre, France, 19 May 19181)

Clifford William King Sadlier, b. Camberwell, Lieut, 51st Batt. (WA), 13th Bde, 4th Div (Villers-Bretonneux, 24-25 April 1918)

William John Symons, Lieut, 7th Batt., 2nd Bde, 1st Div (Lone Pine, Gallipoli, 8-9 August 1915)

Frederick Harold Tubb, Capt., 7th Batt., 2nd Bde, 1st Div (Lone Pine Gallipoli, 9 August 1915)

Samuel George Pearse, Sgt, 45th Batt., Royal Fusiliers, N. Russia 1919 -- formerly 7th Batt. (Gallipoli), MM at Ypres, discharged AIF 18 July 1919.

(Author's research & They Dared Mightily, AWM, 1986)


NOTE: The above VCs include soldiers born in Victoria, born elsewhere but serving in Victorian units, and soldiers born in Victoria who served with other Australian or British units.


Do you have information about the above VC winners, or photos of them?


`Back' click to return to where you were in Defending Victoria

or click here to search the website:

LINKS

Site Meter